•  Wysyłka w 48h

  • Produkt odpowiednio zapakowany Zwrot do 14 dni

  • Raty 0%

  • Produkty
    0

    Brak produktów w koszyku.

  • Bezpłatna wysyłka dla zamówień powyżej 500 zł! Wysyłka w ten sam dzień do godz. 12:00 od pon. do pt.!

  • Jakie zioła i warzywa
    można sadzić w Miniszklarni
    na tarasie lub balkonie?

    10 kwietnia 2021

    Świeże warzywa i zioła dodane nawet do najprostszego posiłku mogą całkowicie odmienić jego smak. Jednak czasami pomimo dobrych chęci nasza hodowla wygląda marnie. Dlaczego tak się dzieje? Okazuje się, że niektóre rośliny po prostu się wzajemnie „nie lubią” i sadzenie ich obok siebie może skutkować gorszymi efektami. Aby tego uniknąć i móc cieszyć się pięknymi okazami we własnym ogródku na balkonie, podpowiadamy, które rośliny można ze sobą łączyć, a jakich zestawień lepiej unikać.

    Kwestie techniczne

    Na początek musimy rozważyć kwestie techniczne, ponieważ nasz inspekt na podwyższeniu ma ograniczone rozmiary, co sprawia, że nie wszystkie warzywa, owoce i zioła można w nim zasadzić. Trzeba tutaj zwrócić uwagę na dwie rzeczy – maksymalną wysokość rośliny oraz długość korzeni. I tak wysokość łodygi nie powinna przekraczać 45 centymetrów, a długość korzeni 25 centymetrów. Wbrew pozorom daje to szerokie możliwości, ponieważ większość roślin wybieranych do uprawy na balkon mieści się w tych przedziałach. W takim razie pozostaje pytanie, jakie rośliny można ze sobą łączyć, aby w pełni wykorzystać ich potencjał. Poniżej podajemy najpopularniejsze połączenia, które możesz wykorzystać na swoim tarasie.

    Dobre sąsiedztwo – te rośliny łącz w pary

    Twój ogródek na tarasie jest czasami narażony na działanie różnych insektów. Co ciekawe, możesz znacznie ograniczyć to ryzyko, jeśli połączysz ze sobą różne rośliny. Które pary się sprawdzą i w jakich przypadkach? Zobacz niżej:

    • truskawki i cebula – ograniczenie ryzyka pojawienia się szarej pleśni,
    • marchew i cebula – wzajemnie odstraszają insekty, które żerują na warzywach (np. śmietka cebulanki i połyśnica marchwianka),
    • koper i marchew – aromat kopru odstrasza szkodniki (także te, które żerują na cebuli).

    Dodatkowo w swoim zielniku możesz wysiać cząber, który działa odstraszająco na mszyce i mrówki, co pozwoli uchronić uprawy. Świetnie współgrają ze sobą także mięta i bazylia (trzeba pamiętać, że mięta bardzo się rozrasta, więc warto ją zakopać w dodatkowym pojemniczku, aby ograniczyć jej wzrost), lubczyk i estragon oraz szczypiorek z pietruszką naciową. Takie pary będą na siebie dobrze oddziaływać, co zaowocuje ładnymi zbiorami.

    Jakich roślin nie sadzić koło siebie?

    Są pary roślin, które działają na siebie neutralnie, więc również można je ze sobą łączyć. Jednak są też takie, które mają negatywny wpływ na siebie nawzajem i takich zestawień lepiej się wystrzegać. Co to za połączenia. Przedstawiamy ponownie te najpopularniejsze, które można spotkać w inspekcie na nogach, a które osobiście odradzamy. Dlaczego? Niewłaściwy dobór roślin może zahamować wzrost przynajmniej jednej z nich lub zadziałać wręcz pasożytniczo.

    Najbardziej wymagającą rośliną jest rukola, która w zasadzie toleruje tylko swoje towarzystwo. Jeśli jesteś posiadaczem stosunkowo niewielkiej przestrzeni, to raczej z niej zrezygnuj. A inne pary? Pietruszka nie lubi się z jarmużem, a cebula z rzodkiewką. Zioła są pod tym względem mniej wymagające, lecz jedną z kwestii, na którą trzeba zwrócić uwagę, jest ich zbyt szybki rozrost. Można go ograniczyć poprzez systematyczne przesadzanie lub schowanie wybranej rośliny w mniejszej doniczce, która zadziała niejako hamująco.

    Zielnik na balkon, a łączenie ziół i warzyw

    Siłą rzeczy zielnik na balkon lub taras ma ograniczoną powierzchnię, więc trzeba mądrze dobierać do niego rośliny. Z drugiej strony, chciałoby się maksymalnie wykorzystać jego potencjał i mieć zawsze pod ręką świeże warzywa, zioła, a nawet owoce. To możliwe, ponieważ ponad 100-centymetrowa długość pozwala na zasadzenie nawet takich roślin, które teoretycznie ze sobą nie współgrają. Jednak należy to zrobić na jego dwóch różnych krańcach, a pomiędzy posadzić takie zioła bądź warzywa, które będą przynajmniej neutralne w stosunku do siebie. W ten sposób stworzysz domowy warzywniak, który pozwoli Ci wzbogacić smak codziennych potraw. Mamy nadzieję, że nasza powyższa rozpiska pomoże w doborze najlepszych par do Twojego inspektu na podwyższeniu.