Grządki podwyższone
-
Promocja
Zielnik podwyższony mały Vintage
(7 opinii klienta)80x45cm
399,00 zł349,00 zł -
-
Promocja
Zielnik podwyższony Vintage
(7 opinii klienta)110x55cm
449,00 zł399,00 zł -
Grządki podwyższone w ofercie Greenspot
Drewniane grządki podwyższone
Grządki podwyższone, drewniane lub inne, robią rzeczywistą furorę w przydomowych ogrodach i na rod. Estetycznie wyglądają, pozwalają na utrzymanie porządku, a metoda uprawy w porównaniu z tradycyjną jest przyjaźniejsza roślinom. Podniesiona grządka to nie tylko domena działek. Grządki podwyższone z powodzeniem można wprowadzić na balkon lub taras. Takie skrzynie do uprawy warzyw czy ziół są wygodne (nie męczą pleców) i mają efektowny wygląd. Warzywniak na podniesieniu to najczęstsze, ale nie jedyne zastosowanie. Grządki podwyższone mogą także posłużyć do produkcji sadzonek (jako rozsadnik), ziół i przypraw (jako zielnik balkonowy) czy efektownej uprawy ozdobnych pnączy (jako kwietnik).
Zielniki na balkon – własny mini warzywniak na balkonie
Drewniane grządki podwyższone pozwalają na założenie mini-warzywniaka czy zielnika. Co prawda nie wypełni to wszystkich potrzeb żywieniowych, ale daje dużą satysfakcję z uzyskiwanych plonów. Zielnik na balkon umożliwia m.in. uprawę nowalijek. Dzięki niemu ma się pod ręką świeże zioła i przyprawy, np. na potrzeby kuchni lub domowego, naturalnego leczenia. W dodatku można je produkować metodami ekologicznymi. To pewność, że zieleń jadalna jest faktycznie zdrowa.
Zielnik na balkon z nóżkami pozwala maksymalnie wykorzystać daną, ograniczoną powierzchnię. Powierzchnia uprawowa znajduje się na pewnej wysokości, zaś pod spodem można umieścić skrzynie z roślinami lub po prostu przedmioty przechowywane na balkonie czy tarasie. To oszczędność miejsca! Zielniki na tarasie można również ustawić w rzędzie (np. kilka) i obsadzić je kompozycją roślin o pokroju pnącym oraz wzniesionym. Wtedy stworzą efektowną żywą ścianę, z kaskadami zieleni.
Zielniki i grządki podwyższone – co warto wiedzieć o uprawie?
Grządki podwyższone poszerzają możliwości uprawy warzyw, ziół, a także roślin ozdobnych. Uprawa nie różni się znacząco od typowej uprawy w pojemnikach, tj. skrzyniach i donicach. Jak pielęgnować rabaty kwietne, zielnik czy warzywnik:
- W zielniku warto umieszczać rośliny o podobnych wymaganiach glebowych, pokarmowych i świetlnych. Ułatwi to pielęgnację.
- Zielnik balkonowy wymaga regularnego podlewania. Rośliny najlepiej nawadniać rano lub wieczorem, letnią wodą (nie zimną – od razu z kranu). Jeszcze lepsza jest deszczówka.
- Do dokarmiania najlepiej stosować nawozy organiczne, np. humusowe czy obornik granulowany. Można stosować także domowe sposoby, np. nawóz ze skórek bananów. Zielnik może być poletkiem eksperymentalnym.
- Grządki warzywne, ziołowe czy z roślin ozdobnych należy chronić przed chorobami i szkodnikami. Kluczem jest regularne sprawdzanie, czy nie występują niepokojące symptomy.
- Grządki podwyższone można po prostu wykorzystać do produkcji rozsady warzyw czy ziół, później sadzonki przesadza się do oddzielnych pojemników lub do gruntu.
Skrzynki na zioła i warzywa – na balkon i taras
Skrzynki na zioła i warzywa w formie grządek podwyższonych są modne i funkcjonalne. Zielniki drewniane wyglądają estetycznie, elegancko i wpasowują się faktycznie w każdy styl urządzania balkonu czy tarasu. Drewno jest pod tym względem uniwersalne. Warzywnik w skrzyniach to dobra propozycja dla osób mieszkających w mieście, które nie posiadają ogrodu. Skrzynie ogrodowe dla osób mieszkających w domu z działką czy wynajmujących rod przydają się do rozmnażania. Niby to samo można zrobić w gruncie, ale skrzynie do uprawy są wygodniejsze. Łatwiej dopilnowuje się roślin. Skrzynki na zioła i warzywa mają dużą powierzchnię roboczą. Skrzynie ogrodowe są stabilne, lekkie, można je ustawić w dowolnym miejscu (najlepiej pod zadaszeniem). Mogą pełnić funkcję mini-ogrodu dla dziecka. W ten sposób uczy się młodych adeptów ogrodnictwa.
Jak widać skrzynie do uprawy dają wiele możliwości! Zapraszamy także do zapoznania się z ofertą mini szklarni.