Zioła mają szerokie zastosowanie w kuchni, kosmetologii oraz medycynie naturalnej. Dodane do potraw, wzbogacają ich smak, a ziołolecznictwo może uzupełnić naturalne metody leczenia wielu chorób lub działać profilaktycznie. Jednak, aby w pełni wykorzystać ten potencjał, to trzeba sięgnąć po świeże zioła. A te czasami trudno dostać, nawet na lokalnych targach. Dlatego warto zdecydować się na zielnik na balkonie lub tarasie, dzięki czemu świeże zioła będą zawsze pod ręką. W czym je hodować i jakie rodzaje ziół wybrać do swojego zielnika? Tego dowiesz się z naszego najnowszego artykułu.
Czy istnieje przepis na idealny zielnik na balkon albo taras? I tak, i nie. Z jednej strony, wybór ziół jest bardzo indywidualny i uzależniony od Twojego gustu, preferowanej kuchni i upodobań. Jednak z drugiej strony, nie wszystkie zioła nadają się do takiej balkonowej hodowli. W takim razie, które z nich wybrać? Najlepiej swój mini ogródek na tarasie zaopatrzyć w zioła, które mają szerokie zastosowanie, czyli mięta, majeranek, szałwia, czy tymianek pospolity. Co więcej, ten rodzaj ziół doskonale sprawdzi się w naszym inspekcie z powodu osiąganych wysokości. Poza tym są one także łatwe w uprawie, a przy tym mają wyjątkowe właściwości zdrowotne i smakowe, które pokrótce opiszemy niżej.
Mięta to bez wątpienia jedno z najpopularniejszych ziół, więc nic dziwnego, że zajmuje pierwsze miejsce w naszym krótkim zestawieniu. Jest smaczna, zdrowa, pachnąca, a przy tym idealnie sprawdzi się w ogródku balkonowym. Miętę można stosować w kuchni i dodawać do obiadów, deserów, napojów itd. Doskonale sprawdzi się także w domowej medycynie, ponieważ świetnie wpływa na układ trawienny i pokarmowy (stąd np. herbaty miętowe na ból brzucha). Jest łatwa w pielęgnacji i nie potrzebuje dużo miejsca, więc z powodzeniem można po nią sięgnąć, decydując się na uprawy na tarasie.
Majeranek to kolejne zioło, w które warto zaopatrzyć swoje skrzynie na warzywa. Od lat jest stosowany w kuchni, ale także w lecznictwie, a jego prozdrowotne właściwości sprawiły, że stał się jednym z najpopularniejszych ziół w Polsce. Majeranek dobrze wpływa na procesy trawienne, więc warto go dodawać do „cięższych” dań (np. mięsnych), ale także stosować w przypadku bólu żołądka. Warto go mieć pod ręką również w okresie jesienno-zimowym, ponieważ dobrze leczy katar i kaszel (można stosować w tym celu naturalnie ususzony majeranek).
Szałwia to wyjątkowe zioło na naszej liście, które nie tylko znajdzie zastosowanie w kuchni i medycynie, ale również w domowej kosmetyce. Nic więc dziwnego, że zajmuje tak ważne miejsce w domowych uprawach. Szałwia wykazuje silne właściwości bakteriobójcze, dzięki czemu stosuje się ją w lecznictwie (np. tabletki lub płukanki na ból gardła) oraz jako składnik kremów i preparatów na trądzik. Jeśli jest Ci bliska idea „zero waste”, to możesz wykorzystać liście szałwii do naparu (zalać gorącą wodą, nie wrzątkiem), a następnie podczas wieczornej toalety. Idealne 2w1, które jest na wyciągnięcie ręki, gdy posiadasz swój inspekt na podwyższeniu.
Ostatnie, ale nie najmniej ważne, miejsce na naszej liście zajmuje tymianek pospolity. Łatwość hodowli, szerokie zastosowanie w kuchni i ziołolecznictwie oraz duża powszechność sprawiły, że nie mogło go tutaj zabraknąć. Tymianek ma działanie m.in. wykrztuśne i rozgrzewające, więc sprawdzi się w czasie przeziębień i przyspieszy regenerację organizmu. Oczywiście, warto stosować go także poza sezonem chorobowym, ponieważ wzbogaca smak potraw i przyspiesza metabolizm oraz procesy trawienne.
Własna miniszklarnia na podwyższeniu i uprawa ziół na balkonie lub tarasie pozwalają cieszyć się dostępem do zdrowych roślin w każdych warunkach. Powyższa rozpiska to tylko nasza propozycja ziół, które doskonale sprawdzą się w takim ogródku, ale warto pokusić się także o swoje eksperymenty i odkrywać nowe smaki. Dzięki temu każda, nawet najprostsza potrawa, będzie niepowtarzalna i wyjątkowa.