Szałwia to roślina występująca powszechnie niemal na całej kuli ziemskiej. Wyróżniamy około 1000 jej gatunków, jednak najpopularniejszą odmianą jest szałwia lekarska, którą stosowano na różne dolegliwości już w starożytnym Egipcie. Obecnie ten rodzaj szałwii wciąż jest powszechnie używany, głównie ze względu na swoje właściwości przeciwzapalne. Jakie korzyści lecznicze przynosi stosowanie szałwii? Do czego można stosować ją w kuchni? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w poniższym artykule!
Największą ilością właściwości leczniczych charakteryzuje się szałwia lekarska, z której po zebraniu wyselekcjonowanych liści, otrzymać można olejek eteryczny. W jego skład wchodzą związki aromatyczne o działaniu antybakteryjnym i przeciwgrzybiczym, takie jak:
Szałwia lekarska zawiera także kwas rozmarynowy, triterpeny (kwas oleanowy i kwas ursolowy), diterpeny (kwas karnozowy i karnozol), flawonoidy (luteolina i apigenina), sole mineralne, karoten oraz witaminy B1, C i P.
Liście szałwii lekarskiej charakteryzują się właściwościami przeciwzapalnymi, przeciwgrzybicznymi i przeciwbakteryjnymi, a wyciągi z tej rośliny hamują nadmierne pocenie i zwiększają sekrecję soków trawiennych. Składniki olejku eterycznego oraz garbniki katechinowe odpowiadają z kolei za właściwości wiatropędne i przeciwbiegunkowe szałwii.
Mniej znane właściwości wyciągu szałwiowego to przede wszystkim hamowanie laktacji u kobiet karmiących piersią, czy obniżanie poziomu cholesterolu i glukozy w osoczu.
Najnowsze badania dowiodły także, że liście szałwii lekarskiej przyczyniają się do zmniejszenia uciążliwych dolegliwości kobiet w okresie menopauzalnym. Odpowiedzialna za to jest substancja goryczowa – pikrosalwina. Wyciąg z szałwii lekarskiej poprawia zdolności poznawcze oraz koncentrację, stanowiąc tym samym nadzieję dla osób zmagających się z chorobami neurodegeneracyjnymi.
Korzenny aromat oraz lekko pikantny i intensywny smak tego zioła sprawiają, że doskonale sprawdza się ono jako dodatek do wielu różnych potraw – nie tylko w formie suszonej, ale także jako świeże listki. Szałwia jest doskonałym uzupełnieniem dań kuchni śródziemnomorskiej. Jej wyrazisty smak świetnie komponuje się z pomidorami, serami, czosnkiem czy oliwkami.
Szałwia pasuje także jako dodatek do pasztetów, farszów, sosów czy marynat do mięs. Dzięki zdolnościom do wspierania pracy układu pokarmowego, jest także świetnym dodatkiem do dań z grochu czy kapusty.
Szałwia wzbogaca aromat potraw z makaronu czy pieczonych ziemniaków, a jej świeże listki można dodać do lemoniad, deserów owocowych czy konfitur.
Spożywanie naparów z szałwii przynosi wiele korzyści dla zdrowia. Poza wspomnianymi wyżej zastosowaniami, napar z szałwii doskonale nawadnia organizm oraz wspomaga jego detoksykację i oczyszczanie. W dłuższej perspektywie, szałwia wpływa pozytywnie również na wygląd. Poprawę można zauważyć w stanie skóry i włosów. Jest to szczególnie zauważalne w przypadku skóry tłustej i łojotokowej oraz włosów z tendencją do nadmiernego przetłuszczania się. Napar z szałwii działa antyoksydacyjnie, przez co skóra zyskuje zdrowy i promienny wygląd, a nasz organizm starzeje się wolniej. Warto pamiętać, że skutki picia naparu z szałwii zauważalne są tylko w przypadku regularnego jej spożywania.
Mimo tego, że stosowanie szałwii niesie za sobą wiele korzyści zdrowotnych, to nie zawsze jej spożywanie może okazać się bezpieczne. Ze względu na dużą zawartość tujonu w pozyskiwanym z szałwii olejku eterycznym nie należy stosować go doustnie, a jedynie zewnętrznie. Tujon jest substancją toksyczną.
Olejek szałwiowy przed zastosowaniem na skórę należy koniecznie rozcieńczyć. Do łyżki oleju nośnikowego (np. z avocado lub z pestek malin) należy dodać 2-3 krople olejku eterycznego i dokładnie wymieszać. Nałożenie stężonego olejku bezpośrednio na skórę może skutkować wystąpieniem silnej reakcji alergicznej i podrażnieniem.
Napar z szałwii, aby był skuteczny, powinien być spożywany regularnie od 1 do nawet 3 razy dziennie. Najwięcej korzyści zdrowotnych zaobserwujemy, jeżeli napar będziemy spożywać bezpośrednio przed posiłkiem. Kuracja szałwią lekarską nie powinna trwać dłużej niż 2 tygodnie. Dotyczy to stosowania wewnętrznego, jak i zewnętrznego. W przypadku przedawkowania, które może nastąpić na skutek długotrwałego spożywania lub spożywania nadmiernych ilości, mogą wystąpić objawy takie jak: zawroty głowy, wymioty, uderzenia gorąca oraz reakcje alergiczne. Szałwia nie powinna być również stosowana przez kobiety ciężarne i karmiące piersią. W tym przypadku spożywanie naparu może wywołać przedwczesne skurcze lub zatrzymać laktację.