Powered by Smartsupp
 • Wysyłka w 24h

 • Produkt odpowiednio zapakowany Zwrot do 14 dni

 • Raty 0%

 • Produkty
  0

  Brak produktów w koszyku.

 • Finał wyprzedaży, ceny obniżone nawet o -40%! Promocja trwa do wyczerpania zapasów!

 • Grządka podwyższona – wszystko co powinieneś o niej wiedzieć

  10 marca 2023

  grządka podwyższona co warto wiedzieć

   

  Grządki podwyższone nie są już domeną ogrodów, takie obiekty z powodzeniem wprowadza się na balkon oraz taras. Wyglądają estetycznie, pozwalają na utrzymanie porządku, a jednocześnie umożliwiają tworzenie aranżacji roślinnych. Często zakłada się w nich mini warzywniak lub zielnik, ale nadają się także na kwietniki. Co trzeba wiedzieć o grządkach na podwyższeniu?

   

  Grządka podwyższona na balkon, taras czy do domu to konstrukcja w formie skrzyni na podwyższeniu, na nóżkach, o mocnej i stabilnej konstrukcji. Uprawa roślin w porównaniu z tradycyjnymi pojemnikami (np. donicami) jest efektywniejsza. Jakie są największe zalety grządek podwyższonych?

   

  1. Uniwersalne zastosowanie grządek podwyższonych

  Grządki podwyższone, z warzywami, ziołami czy roślinami ozdobnymi mogą pełnić różnorodne funkcje na balkonie czy tarasie. Są obiektami typowo praktycznymi (uprawa dla plonu) lub stanowią nieszablonową ozdobę danych miejsc. Równocześnie można łączyć gatunki ozdobne i jadalne. Taka filozofia ozdobnego warzywnika istnieje od wieków. W ogrodzie jest znana jako „potager”. Nic więc nie stoi na przeszkodzie, aby przenieść to także na drewniane grządki podwyższone na „nóżkach”. Grządki kwiatowe mogą pełnić funkcję ściany osłonowej. Wystarczy posadzić pnącza ozdobne. Część z nich uprawia się na tyczkach lub kratownicach, innym pozwala rosnąć swobodnie. W ten sposób stworzy się piętrową, żywą „ściankę”. Grządka podwyższona to bardzo dobra propozycja na uporządkowany zielnik. Podniesione grządki służą m.in. do uprawy bazylii, cząbru, mięty, majeranku i tymianku.

   

  2. Grządki podwyższone = wygoda pielęgnacji

  Grządki podwyższone w porównaniu z uprawą w tradycyjnych pojemnikach (wolnostojące donice i skrzynie) jest znacznie wygodniejsza. Jak wskazuje nazwa, obszar uprawowy, znajduje się na podwyższeniu. Dlatego wykonywanie wszelkich prac pielęgnacyjnych, od sadzenia po nawożenie, a później zbiór jest komfortowe. Nie trzeba schylać się i męczyć pleców, gdyż roślinami można zajmować się (i jednocześnie je podziwiać) w pozycji stojącej. Jednocześnie jest to przyjazne rozwiązanie dla osób starszych czy schorowanych.

   

  3. Łatwiejsza uprawa roślin w grządkach podwyższonych

  Grządki podwyższone mają dużą powierzchnię uprawową i dobrą głębokość (25-30cm). Co za tym idzie, są korzystniejsze dla rozwoju systemu korzeniowego roślin. Podłoże wolniej wysycha, a dzięki drewnianej konstrukcji nie jest narażone na nagrzewanie (tak jak pojemniki z tworzywa sztucznego). Zebranie kilku roślin w jednym miejscu ułatwia przeprowadzanie poszczególnych zabiegów pielęgnacyjnych, np. ochronnych. Oczywiście przed siewem i sadzeniem trzeba sprawdzić, które rośliny mają podobne wymagania świetlne i glebowe, a także zbliżone tempo wzrostu (aby rośliny silnie rosnące nie zagłuszyły tych słabszych). W przypadku uprawy warzyw czy ziół warto sprawdzić dobre sąsiedztwo. Wiele gatunków „wspiera się” wydzielając substancje, które m.in. stymulują wzrost lub odstraszają szkodniki. Taka właściwość roślin jest nazywana allelopatią.

   

  4. Grządki na podwyższeniu to porządek na balkonie, tarasie czy w każdym innym miejscu

  Grządki podwyższone, w postaci konstrukcji na „nóżkach” pozwalają na zachowanie porządku i estetyki w miejscu uprawy. Dzięki nim unika się „pstrokatego” misz-maszu wielu różnych donic i skrzyń. Rośliny można uprawiać w obrębie gatunku lub łączyć w kompozycje, wedle uznania. W ten sposób tworzy się rabaty, grządki z warzywami i inne rodzaje upraw. Kilka ustawionych obok siebie grządek na podwyższeniu (czy mini-szklarni) pozwoli zbudować efektowną, niską „ściankę”, np. pełniącą funkcje osłony. Jednocześnie można wykorzystać obszar pod spodem grządki, umieszczając tam mniejsze donice z roślinami, oświetlenie lub dekoracje.

   

  5. Solidność konstrukcji i wytrzymałość

  Grządki podwyższone drewniane gwarantują dobrą wytrzymałość, odporność na niekorzystne czynniki i trwałość na długie lata. Pod tym względem są bardziej praktyczne od tradycyjnych pojemników. Drewno jest impregnowane, co chroni je przed wilgocią czy promieniami UV. Oczywiście po latach zabieg konserwacyjny warto powtórzyć. Dostęp do roślin jest swobodny. To wszystko wpływa na wysoką funkcjonalność konstrukcji.

   

  W grządkach podwyższonych można uprawiać wiele różnych grup roślin – od ozdobnych gatunków jednorocznych po zioła i różnorodne warzywa. Jednocześnie konstrukcje są na tyle kompaktowe, że znajdzie się dla nich miejsce prawie na każdym balkonie, tarasie czy nawet w domu.