Powered by Smartsupp
  • Wysyłka w 24h

  • Produkt odpowiednio zapakowany Zwrot do 14 dni

  • Raty 0%

  • Produkty
    0

    Brak produktów w koszyku.

  • Skorzystaj z kodu rabatowego -10% na pierwsze zakupy w naszym sklepie: Green10 (*ilość kodów ograniczona)

  • Inspekt ogrodowy jako narzędzie do edukacji dzieci i młodzieży o roślinach

    28 lutego 2023

    Zastosowanie inspektu ogrodowego w edukacji

     

    Zanim kupisz dziecku psa lub inne zwierzątko, zaproponuj mu założenie domowego inspektu ogrodowego. To idealny sposób na naukę przez zabawę. Pielęgnacja roślin uczy systematyczności, odpowiedzialności i wrażliwości na świat roślin i przyrodę. Szybki wzrost roślin w inspekcie ogrodniczym i domowym daje mnóstwo radości i satysfakcji zarówno młodszym dzieciom, jak i młodzieży. Jak to zrobić? Jest kilka możliwości do wyboru.

    Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów inspektów, czyli donic na grządki, w których z sukcesem uprawiać można swój własny ogródek. W inspektach do wysiewu można hodować rośliny od nasiona. W inspektach do uprawy można sadzić rozsady warzyw, ziół lub kwiatów jadalnych.

     

    Domowy inspekt ogrodowy

    Mieszkasz w bloku? Nie masz ogrodu? To żaden problem. Inspekt do wysiewu lub do uprawy możesz z powodzeniem założyć w domu lub na balkonie. Wystarczy tylko słoneczne stanowisko. Na rynku dostępnych jest wiele modeli inspektów domowych w różnych rozmiarach, także niewielkich. Edukacja o roślinach może zagościć na co dzień w Twojej kuchni. Będzie to niewątpliwa frajda dla dzieci, które na bieżąco będą obserwowały wzrost roślin i z pewnością chętnie podejmą wyzwanie codziennej pielęgnacji domowego ogródka. Dostęp do świeżych ziół i warzyw takich jak pomidory i papryczki może zachęcić nastolatka do samodzielnego przygotowywania zdrowych potraw.

     

    Inspekt ogrodowy z ziołami i roślinami

     

    Inspekt ogrodowy

    Jeśli masz to szczęście i posiadasz nawet niewielkich rozmiarów ogródek, na pewno znajdziesz w nim odpowiednie miejsce do ustawienia inspektu ogrodowego. Wiele ziół i roślin uprawnych nie wymaga stałego nasłonecznienia i dobrze rozrasta się także w miejscach zacienionych. Idealne będzie miejsce w pobliżu domu tak, aby dostęp do roślin był łatwy a plony na wyciągnięcie ręki.

    Inspekt ogrodowy to rozwiązanie idealne – posiada zalety sadzenia roślin w gruncie. Dzięki wieku ze szkła lub folii z powodzeniem zastąpi dużych rozmiarów szklarnie.

    Podwyższone inspekty ogrodowe ułatwiają obserwację i pielęgnację roślin bez schylania się. Wykonane z naturalnych materiałów stanowią też często ozdobę przydomowego ogródka. Ulokowanie inspektu do uprawy w ogrodzie daje znakomitą okazję do edukacji o roślinach, a także pomaga zaszczepić miłość do ogródka czy działki już od najmłodszych lat.

     

    Ogródek edukacyjny

    Co robić, by lekcje przyrody zyskały niepowtarzalny klimat, a edukacja o roślinach nie była tylko czystą teorią? Rozwiązaniem jest założenie z dziećmi lub młodzieżą ogródków edukacyjnych w przedszkolnym ogródku lub przy szkole. Dzieci chętniej i pożytecznie spędzą czas na dworze, ucząc się przez zabawę o różnych gatunkach roślin. Poznają różne stadia ich wegetacji – od nasiona do owocującej rośliny, a także nabędą umiejętności pielęgnacji ziół lub warzyw. Projekt ogródka edukacyjnego wzmocni w nich także poczucie odpowiedzialności za wspólne przedsięwzięcie. Zakup inspektów z pewnością korzystnie wpłynie także na wizerunek szkoły lub przedszkola jako instytucji realizującej projekty ekologiczne. No i oczywiście będzie niebanalną ozdobą terenu placówki! Uprawa dla dzieci będzie fascynującym doświadczeniem, które zapadnie w ich pamięci.

     

    Korzyści z edukacji ogrodniczej

    Właściwie trudno wskazać jakąkolwiek wadę posiadania inspektu ogrodowego. Wybór na rynku jest bardzo duży, a inspekty to niewielki koszt. Można także wykonać je samodzielnie. Zajmują niewiele miejsca, a miniszklarnie umożliwiają uprawę nawet w mniej korzystnych warunkach. O korzyściach z edukacji ogrodniczej wiele już zostało w tym artykule napisane a jest ich o wiele więcej:

    • podnoszenie świadomości ekologicznej i wrażliwości na przyrodę;
    • uwrażliwianie na własne zdrowie i sposoby odżywiania;
    • poznawanie świata przez zabawę.

    A wady? Ogrodnictwo uzależnia!