Powered by Smartsupp
 • Wysyłka w 24h

 • Produkt odpowiednio zapakowany Zwrot do 14 dni

 • Raty 0%

 • Produkty
  0

  Brak produktów w koszyku.

 • Finał wyprzedaży, ceny obniżone nawet o -40%! Promocja trwa do wyczerpania zapasów!

 • Majeranek: Zioło o niezwykłych właściwościach i smaku

  17 czerwca 2024

   

  Majeranek jest gatunkiem rośliny z rodziny jasnotowatych. Rośnie dziko na obszarach Turcji oraz Cypru, jednak wiele osób sadzi go także w przydomowych szklarniach i ogródkach. Znany jest głównie jako przyprawa, roślina kosmetyczna oraz lecznicza. Jakie są właściwości majeranku? Jak należy go hodować i przechowywać?

   

  Właściwości majeranku

  Majeranek ogrodowy jest ziołem, które z łatwością znaleźć można w niemal każdej polskiej kuchni. Przyprawa ta należy do zbioru roślin wieloletnich. Jej aromat przypomina nieco tymianek i bazylię, chociaż majeranek najczęściej kojarzony jest z oregano.

   

  Majeranek można posadzić zarówno w przydomowym ogródku, jak i na kuchennym parapecie czy w balkonowej mini szklarni. Wykorzystuje się go głównie do przyprawiania potraw, jednak poza walorami smakowymi, ziele to ma wiele właściwości leczniczych. Majeranek jest bogaty w witaminy A, B3, C i K oraz minerały, takie jak cynk, potas, żelazo, wapń, fosfor i sód. Zestaw tych mikroskładników pozytywnie wpływa na funkcjonowanie organizmu – poprawia odporność oraz opóźnia procesy starzenia.

   

  Majeranek działa także wykrztuśnie. Napar lub herbata przygotowana z tego zioła łagodzi kaszel oraz pomaga pozbyć się zalegającej wydzieliny. Lecznicze właściwości majeranku to także łagodzenie mdłości, działanie rozkurczowe i przeciwzapalne, przyspieszenie metabolizmu czy łagodzenie bólów brzucha.

   

  Uprawa, zastosowanie i przechowywanie majeranku

   

  Ponieważ hodowla majeranku nie wymaga specjalistycznych umiejętności, zioło to można spotkać w wielu przydomowych ogródkach, a nawet doniczkach czy mini szklarniach. Roślina ta lubi dostęp do światła słonecznego oraz odpowiednią ilość wody.

   

  Stosować można zarówno świeże pędy majeranku, dodając jego aromatyczne liście do potraw, jak i wersję suszoną, która wymaga odpowiedniego przechowywania. Korzystając z zioła uprawianego we własnym zakresie, należy pamiętać o jego dobrym ususzeniu – jeśli majeranek będzie niedosuszony, może on zacząć pleśnieć. W celu wydłużenia świeżości suszonego majeranku, warto jego liście trzymać w szczelnym pojemniku, do którego nie dostaje się wilgoć. Będzie to skutkowało zachowaniem aromatu przez długi czas.

   

  Majeranek jest świetnym dodatkiem do zup, takich jak żurek, zupa fasolowa czy żurek, a także do dań mięsnych i dań z warzywami (szczególnie z ziemniakami). Jest także doskonałym dodatkiem do pizzy oraz różnych marynat. Aby majeranek nie stracił walorów smakowych, warto dodać go do potrawy pod koniec jej przyrządzania.

   

  Wskazówki dotyczące pielęgnacji i uprawy majeranku

   

  Aby osiągnąć najlepsze rezultaty w uprawie majeranku, warto zwrócić uwagę na kilka kluczowych elementów. Majeranek lubi gleby lekkie, dobrze przepuszczalne i umiarkowanie wilgotne. Regularne podlewanie jest ważne, ale należy unikać nadmiaru wody, aby nie doprowadzić do zagrzybienia korzeni. Ponadto, majeranek lubi stanowiska słoneczne, więc należy zapewnić mu dostęp do co najmniej 6 godzin nasłonecznienia dziennie.

   

  Ważnym aspektem pielęgnacji majeranku jest również odpowiednie nawożenie. Zaleca się stosowanie nawozów organicznych, które będą łagodniejsze dla rośliny i lepiej współgrały z ekologicznymi zasadami uprawy. Można również rozważyć regularne przycinanie rośliny, aby zachować jej zdrowie i obficie rozgałęzione pędy.

   

  Aby zminimalizować ryzyko chorób i szkodników, warto regularnie inspekcjonować roślinę i usuwać obumarłe liście oraz inne niezdrowe części. Ochrona rośliny przed szkodnikami może wymagać stosowania naturalnych środków, takich jak wywary z ziół, aby uniknąć stosowania chemicznych pestycydów.