Powered by Smartsupp
  • Wysyłka w 24h

  • Produkt odpowiednio zapakowany Zwrot do 14 dni

  • Raty 0%

  • Produkty
    0

    Brak produktów w koszyku.

  • Uprawa mięty – jak sadzić i pielęgnować miętę?

    8 maja 2023

    Mięta uprawiana we własnym ogródku

     

    Nadchodzą słoneczne, ciepłe dni. Nieocenione dla ochłody będą więc orzeźwiające drinki alkoholowe bądź sauté oraz zimne desery. Niezbędnym dodatkiem do napojów oraz lodów jest mięta – nie tylko dodaje ona świeżego smaku, zieleń i pokrój pędów mięty pięknie przystraja też serwowane potrawy. W połączeniu z kwiatami jadalnymi mięta ogrodowa stworzy niezwykle barwną i przyjemną dla oka, letnią dekorację szklanki bądź pucharka. Sprawdź, jak mieć ją na wyciągnięcie ręki.

    Warto zadbać, by ta roślina zagościła na letnie miesiące w naszych ogrodach lub w balkonowych donicach, tak byśmy mogli sięgać po nią jak najczęściej.

     

    Mięta dobra na… wszystko!

    Mięta ogrodowa to jedna z najpopularniejszych roślin leczniczych. Jej walory są powszechnie znane:

    1. poprawia trawienie; mięta zawiera olejki eteryczne, które pomagają w trawieniu. Wprowadzanie mięty do diety może zmniejszyć ból brzucha, nudności i wzdęcia;
    2. działa kojąco na układ nerwowy; olejki eteryczne mięty mają działanie kojące i łagodzące stres. Picie herbaty miętowej lub wdychanie olejków eterycznych mięty może pomóc w redukcji napięcia nerwowego i stresu;
    3. ma działanie przeciwzapalne; mięta zawiera flawonoidy i fenole, które mają działanie przeciwzapalne. Może pomóc w łagodzeniu stanów zapalnych w organizmie;
    4. pomaga w leczeniu przeziębień; jest bogata w witaminę C, która pomaga wzmocnić układ odpornościowy i zwalczać choroby związane z przeziębieniem i grypą;
    5. działa odświeżająco na oddech; mięta ma silne działanie odświeżające i orzeźwiające, które może pomóc w łagodzeniu nieprzyjemnego zapachu z ust;
    6. ma właściwości przeciwbakteryjne; olejki eteryczne mięty mogą pomóc w zwalczaniu bakterii i grzybów;
    7. może pomóc w łagodzeniu bólu głowy; wdychanie olejków eterycznych mięty może pomóc w łagodzeniu bólu głowy i migreny.
    8. może pomóc w utracie wagi; działa na apetyt i pomaga zmniejszyć ilość spożywanych kalorii.

    Mięta ogrodowa jest rośliną kwitnącą. Wytwarza drobne, fioletowe lub różowe kwiaty, zebrane w gęste grona. Kwitnienie zwykle następuje od czerwca do września, w zależności od warunków pogodowych i miejsca uprawy.

    Kwiaty mięty są ważne nie tylko ze względu na swoje piękno, ale także z powodu swojej wartości dla zapylaczy, takich jak pszczoły i motyle. Kwiaty mięty dostarczają nektaru i pyłku, który jest niezbędny dla przetrwania i rozmnażania się zapylających owadów.

    Jeśli chcesz zaprosić do swojego ogrodu pszczoły i inne owady zapylające, uprawiaj miętę wraz z innymi roślinami kwitnącymi, takimi jak lawenda, jasnota, czosnek niedźwiedzi czy oregano. Będzie to korzystne zarówno dla Twojego ogrodu, jak i dla lokalnej populacji zapylaczy, obecnie zagrożonej. Stworzysz w ten sposób ogród nie tylko piękny, ale też pożyteczny i ekologiczny.

     

    Zawsze pod ręką

    Kupując miętę w supermarkecie, nieraz pomyślałeś o tym, żeby mieć własną uprawę? Do dzieła! Mięta ogrodowa to roślina łatwa w uprawie i nie ogranicza Cię nawet brak ogrodu, bo równie skutecznie można ją uprawiać w donicach na balkonie lub tarasie. Wystarczy poznać kilka wskazówek jak sadzić i pielęgnować miętę, by cieszyć się swoimi plonami.

     

    Mięta pieprzowa - popularna odmiana mięty

     

    Jak sadzić miętę – poradnik w kilku krokach

    1. Wybierz odpowiednie miejsce. Mięta nie wymaga szczególnego stanowiska. Najlepiej rośnie w miejscach z dobrym dostępem do słońca, ale może tolerować również półcień.
    2. Wybierz ziemię. Roślina ta preferuje gleby żyzne i wilgotne. Jeśli uprawiasz miętę w doniczce, wybierz ziemię z dobrym drenażem. Do sadzenia w donicy możesz użyć ziemi specjalnie przeznaczonej do ziół, a na spód donicy wysyp żwirek, drobne kamienie lub keramzyt. Możesz też własną mieszankę podłoża przygotować samodzielnie, mieszając ziemię ogrodową, torf, piasek i kompost w proporcjach 2:2:1:1.
    3. Posadź miętę. Jeśli uprawiasz miętę w doniczce, wsadź roślinę do ziemi na głębokość równą korzeniom. W przypadku uprawy na zewnątrz w ogrodzie, umieść sadzonki w odstępach co najmniej 30 cm od siebie.
    4. Podlewanie. Mięta potrzebuje regularnego podlewania, szczególnie podczas gorących i suchych dni. Utrzymuj glebę wilgotną, ale nie mocno namoczoną. Dbaj o codzienne nawodnienie rośliny.
    5. Nawożenie. Nie potrzebuje zbyt wiele nawozów, ale warto zastosować raz na jakiś czas nawóz do roślin zielonych. Ziemia przeznaczona do ziół dostarczy roślinie wszystkich niezbędnych składników.
    6. Przycinanie i obrywanie liści. Regularne przycinanie mięty pomaga zachować jej formę i pobudza roślinę do rozwoju nowych liści. Przycinaj pędy, gdy roślina osiągnie wysokość około 10-15 cm. Możesz obrywać też same liście. Pamiętaj, aby zostawić dwa, trzy pędy tak, by roślina mogła się regenerować. Im częściej przycinasz roślinę, tym bardziej będzie ona wzratsać.
    7. Chronienie przed chorobami i szkodnikami. Mięta jest podatna na ataki mszyc i ślimaków. Aby zapobiec tym problemom, stosuj naturalne metody kontroli szkodników, takie jak mycie rośliny wodą z mydłem lub stosowanie preparatów miedzi jako środka ochrony przed chorobami.

    Donica – świetny wybór na miętę

    Chcesz mieć łatwy dostęp do mięty i jeszcze dodatkowo czerpać przyjemność z jej pielęgnacji? Świetnym wyborem będzie zakup donicy podwyższanej lub miniszklarni. Mają one odpowiednie wymiary do uprawy ziół i możesz ustawić je w miejscu o odpowiednich warunkach nasłonecznienia na balkonie lub tarasie. Wysokość donicy zapewnia wygodny dostęp do roślin i ułatwia ich pielęgnację – bez schylania się i pielenia na kolanach. Zadaszona miniszklarnia ochroni też wrażliwe na przymrozki zioła przed niską temperaturą i wiatrem.

    W takiej donicy możesz uprawiać kwiaty jadalne, zioła, w tym różne odmiany mięty, które różnią się pokrojem i aromatem:

    • mięta pieprzowa to najczęściej stosowana odmiana mięty, która ma silny smak i aromat pieprzu. Jest często stosowana w kuchni jako dodatek do herbaty, sałatek, mięsa i ryb.\;
    • mięta ogrodowa; ta odmiana mięty ma delikatniejszy smak i aromat niż mięta pieprzowa. Jest często stosowana do aromatyzowania lodów, ciast i innych deserów;
    • mięta bergamotowa; to odmiana o charakterystycznym, cytrusowym aromacie; jest często stosowana w herbatach owocowych i koktajlach;
    • mięta ananasowa, ma słodki aromat i smak ananasa. Jest często stosowana w koktajlach i deserach;
    • mięta czekoladowa; ta odmiana mięty ma intensywny aromat czekolady i jest często stosowana do aromatyzowania deserów i napojów.

    Wybierz swoją ulubioną odmianę mięty i uprawiaj ją bez stresu, nawet na balkonie lub kuchennym parapecie. Jeśli raz spróbujesz, na pewno na stałe zagości w Twojej kuchni, wzbogacając serwowane dania i napoje, a sadzenie tej rośliny wpiszesz w swój coroczny kalendarz.