Tęsknisz za smakiem prawdziwych pomidorów – czerwonych, soczystych i pełnych aromatu? Nic prostszego. Załóż własną uprawę! Będziesz cieszyć się swoimi zbiorami i to w zasięgu ręki.
Uprawa pomidorów, wbrew pozorom, nie wymaga szczególnych ogrodniczych umiejętności. Nie potrzebujesz też ogrodu ani wielkiej szklarni. Możesz zorganizować dla nich miejsce w domu, na balkonie lub tarasie. Wybór odmian do uprawy jest bardzo szeroki: pomidory malinowe, śliwkowe, koktajlowe o różnych kolorach i kształcie. Żeby uprawa była udana wystarczy, że będziesz pamiętać o kilku zasadach.
Dla hodowli pomidorów nie potrzeba dużej przestrzeni, ale trzeba wybrać ją mądrze. Żeby rośliny dobrze owocowały, potrzebują słońca. Konieczne jest więc dla nich stanowisko jasne, z dostępem do światła słonecznego, czyli na parapecie lub w pobliżu okna lub na balkonie (tarasie) z ekspozycją południową.
Zadbaj o odpowiednie podłoże. Najlepsza do uprawy pomidorków koktajlowych będzie żyzna gleba zasadowa lub o lekko kwaśnym odczynie. Warto wymieszać ją z piaskiem, aby była lepiej przepuszczalna. Domowym sposobem na uzyskiwanie odpowiedniego Ph gleby jest dodanie do niej łyżki popiołu drzewnego lub kredy. Pamiętaj, aby podłoże było lekko wilgotne. Raczej nie używaj ziemi z ogrodu – może zawierać szkodniki, które osłabią twoją hodowlę pomidorków. W sklepach ogrodniczych zakupisz odpowiednie do uprawy warzyw podłoże torfowe.
Idealnym czasem na wysiew nasion pomidorów w domu jest przełom marca i kwietnia, kiedy dni są dostatecznie długie i większa niż zimą ilość słońca. Jeśli nasłonecznienie będzie zbyt małe, rośliny wykiełkują blade, a pędy będą zbyt giętkie i wątłe z powodu wydłużania się do światła. Nie warto się więc z wysiewem pomidorów nazbyt śpieszyć.
Siewki potrzebują około dwóch miesięcy, żeby wykiełkować. Potem można przesadzić je do donicy. Trzeba pamiętać, że rośliny kiełkujące z nasion są bardzo delikatne i wymagają codziennej obserwacji.
Jeśli nie masz czasu, cierpliwości bądź umiejętności do wysiewu pomidorów, możesz zakupić od razu młode rośliny i posadzić je do donicy w domu, na balkonie lub tarasie. Kiedy sadzić pomidory? Ważne, żeby poczekać z tym do połowy maja, kiedy ustąpią już nocne przymrozki, temperatura osiągnie minimum 18 stopni, a dni będą bardziej słoneczne. Można też skorzystać z dostępnych na rynku miniszklarni – to dobre rozwiązanie dla uprawy pomidorków na balkonie lub tarasie. Nie zaszkodzą im niespodziewane wiosenne przymrozki i zbyt silny wiatr. Miniszklarnie wykonane są z naturalnych materiałów, są rodzajem podwyższonej donicy, co ułatwia pielęgnację roślin, nie zajmują dużo miejsca i są estetycznie wykonane. Warto rozważyć taki zakup, który z pewnością posłuży przez lata naszym uprawom.
Równie ważna jak podłoże jest odpowiednia donica. Powinna mieć ona odpowiednią głębokość (nie mniej niż 25 cm), gdyż wtedy roślina będzie mogła dobrze się ukorzenić oraz odpowiednią powierzchnie, aby dać roślinie przestrzeń do rozwoju. Lepiej do swojej ekologicznej hodowli pomidorów wykorzystywać donice z naturalnego tworzywa oraz zadbać o dobry odpływ wody tak, by jej nadmiar nie gromadził się i nie spowodował gnicia rośliny. Można eksperymentować z donicami wiszącymi „do góry nogami” – zapewnia się wtedy dobry odpływ wody, utrudnia dostęp szkodnikom, a rośliny obficiej owocują i są niewątpliwie ozdobą balkonu.
Idealnym rozwiązaniem na hodowlę pomidorków koktajlowych na balkonie lub tarasie będzie zakup miniszklarni. Nie zabiera ona dużo przestrzeni, a ochroni młode rośliny przed przymrozkami oraz zapewni stałą temperaturę, co znacznie wpłynie na jakość i ilość owoców. Zadaszona miniszklarnia zabezpiecza też glebę przed nadmiernym parowaniem wody – utrzymana jest zatem wilgotność a rośliny nie są narażone na przesuszenie. Pomidory w miniszklarni już od nasiona mają zapewnione idealne warunki rozwoju.
Skoro już cieszysz się swoimi sadzonkami, pamiętaj o trzech niezbędnych zabiegach pielęgnacyjnych, a twoje rośliny z pewnością odwdzięczą się licznymi i smacznymi owocami.
Pomidory, jak każda owocująca roślina, wymagają regularnego i obfitego podlewania. Weź pod uwagę, że ziemia w donicach przy południowej ekspozycji szybciej się nagrzewa i wysycha niż grunt ogrodowy. Podlewaj pomidory codziennie, nie w pełnym słońcu, najlepiej rano lub wieczorem. Uważaj, żeby nie podlewać liści, a samą glebę, żeby uniknąć poparzenia rośliny lub narażenia jej na choroby grzybowe. Zadbaj, aby donica miała odpowiedni drenaż, aby mógł odpłynąć z niej nadmiar wody.
Uprawa pomidorów na balkonie lub tarasie wymaga też odpowiedniego nawożenia. Warto rozcieńczać roztwór biohummusu wodą stosowaną do podlewania. Można tez stosować co kilka dni (7-10) nawóz do podlewania przeznaczony do pomidorów.
Żeby roślina dobrze owocowała, trzeba pozbywać się bocznych przyrostów pędów i liści, regularnie je obrywając lub przycinając. Przy odmianach wysokich warto zadbać o podporę lub przywiązać pędy do palika, żeby zminimalizować ryzyko połamania łodygi.
Masz ochotę spróbować pomidorków z własnego balkonu lub tarasu? Nie zwlekaj! Teraz jest najlepszy czas na przygotowanie rozsady i wysiew. Wystarczy trochę cierpliwości, regularnej pielęgnacji i miłości a już niebawem będziesz rozkoszować się smakiem sałatki z własnych zbiorów. Powodzenia!