Długie zimowe tygodnie nużą każdego, ale przede wszystkim działkowców i pasjonatów roślin. Wczesne przedwiośnie to jednak dobry czas na zastanowienie się, jakie rośliny posadzić na balkonie lub w przydomowym ogródku w nadchodzącym sezonie. A może w tym roku zamierzasz zacząć uprawę warzyw na balkonie i planujesz założyć własny drewniany warzywnik lub zielnik?
Zioła i warzywa na balkonie coraz częściej stają się alternatywą dla kwitnących roślin doniczkowych. Ich liście mogą równie efektownie ozdobić Twój balkon co tradycyjnie sadzone kwiaty pelargonii, surfinii czy werben. Dodatkowo samodzielna uprawa da Ci wiele satysfakcji, kiedy własne warzywa i zioła wykorzystasz do komponowania domowych posiłków.
Do przydomowej uprawy warzyw nadaje się szczególnie balkon nasłoneczniony z ekspozycją na południe, jednak wiele z gatunków roślin uprawnych doskonale znosi półcień, a nawet miejsca zacienione. Można więc własną uprawą cieszyć się bez względu na usytuowanie balkonu.
Żeby warzywnik balkonowy obrodził w plony należy jednak kierować się kilkoma zasadami:
Jak tylko ustąpią przymrozki, można zabrać się za pracę w balkonowym ogrodzie. Przełom marca i kwietnia to zazwyczaj najlepszy moment na wysiew nasion do balkonowych donic i zielników. Bezpiecznym wyborem będzie wysiew do miniszklarni, która zapewni odpowiednie warunki dla wegetacji roślin. Pełny wzrost rośliny osiągają w maju i wtedy można cieszyć się pierwszymi plonami. Jeśli nie czujesz się na siłach, żeby dbać o roślinę od nasiona, kup rozsady roślin i zasadź je w pojemniku.
Pomiędzy warzywami i ziołami możesz posadzić kwiaty jadalne takie jak bratki, nasturcje, aksamitki, goździki. Będą kolorowo kwitły i urozmaicą zieleń ziół i roślin uprawnych. Dodatkowo wykorzystasz je do dekoracji sałatek i innych potraw, co wprowadzi powiew wiosny do twojej kuchni.
Uprawa warzyw w domu czy na balkonie ma dawać radość i satysfakcję. Podwyższone zielniki i donice ułatwiają pracę. Zapewniają swobodny dostęp do roślin, w celu ich pielęgnacji. To wygodny sposób na przydomową lub balkonową uprawę – bez schylania się i zmęczenia. To idealne rozwiązanie szczególnie dla osób starszych i tych mających problem z kręgosłupem.
Zioła i warzywa na balkonie wymagają jedynie podstawowych zabiegów pielęgnacyjnych. Z ich uprawą poradzi sobie każdy – niewprawiony ogrodnik, a nawet dziecko. Wystarczy pamiętać o regularnym, częstym podlewaniu i nawożeniu roślin. Wraz z wodą część składników mineralnych jest wypłukiwana. Dobrze jest stosować płynne nawozy, rozcieńczane w wodzie, z wysoką zawartością azotu, który pobudza wzrost rośliny. Bardzo ważnym elementem uprawy ziół i warzyw, i najprzyjemniejszym, jest systematyczne zbieranie plonów!
Cóż może być lepszego niż praca przy własnych roślinach po długich zimowych miesiącach! Uprawa warzyw w domu jest łatwa i dlatego daje mnóstwo zadowolenia i satysfakcji. Zioła pięknie pachną, kolorowe owoce cieszą oczy – a wszystko wymieszane w domowej sałatce to uczta dla smaku. Przy niewielkim nakładzie finansowym możemy cieszyć się warzywnikiem lub zielnikiem na balkonie przez wiele sezonów. Odpoczynek wśród pachnących ziół i owocujących warzyw to najlepsza forma relaksu. Uprawa warzyw na balkonie nie wymaga wiele miejsca, nie jest czasochłonna, nie wymaga specjalistycznych zabiegów ani kosztownych inwestycji. Uczy, pozwala rozwijać umiejętności ogrodnicze, daje radość i relaksuje. A wady? Jak takich nie widzę!